Сергій Борзов: "Головне завдання для нас  -  допомогти  ветеранам повернутися до цивільного життя"

Сергій Борзов: "Головне завдання для нас  -  допомогти  ветеранам повернутися до цивільного життя"

Проте, як проходить реалізація програм підтримки ветеранів війни на ВІнниччині читайте в інтерв'ю Начальника Вінницької обласної військової адміністрації Сергія Борзова.

 

1. Які програми підтримки ветеранів та їх родин реалізовуються у Вінницькій області?

Підтримка ветеранів та їх родин - це не лише фінансова допомога. Це комплекс заходів з їх реабілітації, адаптації та реінтеграції. Це медична, психологічна та моральна підтримка.

 У Вінницькій області на сьогодні  більше 40 тисяч ветеранів війни. І ця цифра з кожним днем росте.

Тому головне завдання для нас  -  допомогти  ветеранам повернутися до цивільного життя.

Програми реінтеграції ветеранів до професійного життя, програми надання грантів для започаткування  власної справи, програми перенавчання або навчання ветеранів у закладах професійно – технічної освіти.

Все це працює і маємо гарні результати.

Вінниччина єдина, де  за кошти  обласного бюджету здійснюється компенсація за навчання у закладах вищої освіти  учасникам бойових дій та їхнім дітям.  Цього року 612 студентів цієї категорії отримають компенсацію за навчання на суму більше 10 мільйонів гривень. Тобто, оплачується повністю навчання за рік в закладах вищої освіти на очній формі, - підкреслює начальник Вінницької обласної військової адміністрації Сергій БОРЗОВА.

Вінниччина одна з трьох областей в Україні, де впроваджується пілотний проєкт з надання соціальної послуги родинам ветеранів щодо соціально-психологічної їх адаптації.

Відповідно до програми ментального здоров’я ініційованої Оленою Зеленською «Ти Як?»  здійснюється лікування та  реабілітація ветеранів.  

Вінницька область одна з перших областей, де з гарним результатом стартував  проект «Помічник ветерана». Продовжуємо його реалізовувати.

Не залишаємо поза увагою родини загиблих  Захисників та Захисниць.

В обласному бюджеті передбачена матеріальна допомога для членів сімей полеглих військовослужбовців  у сумі 71 тис. грн.

При військовій адміністрації працюють мобільні бригади, які виїжджають до  родин загиблих та важкопоранених. Спілкуються, консультують, допомагають.

Не забуваємо про дітей. В області діють програми спрямовані на оздоровлення  та відпочинок дітей ветеранів та загиблих Захисників. Досить активно  реалізовуються на Вінниччині державні програми щодо забезпечення житлом ветеранів війни та родин загиблих.

2. А скільки родин з числа ветеранів, учасників бойових дій та полеглих військовослужбовців отримали компенсацію з державного бюджету на придбання власного житла у Вінницькій області? 

За словами Сергія БОРЗОВА, у 2023 році держава забезпечила Вінницьку область рекордною сумою субвенцій для виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій громадян, а також членів їх сімей.

З травня по жовтень 2023 року Вінниччина отримала 156 млн грн з державного бюджету. Це дозволило виплатити грошові компенсації 78 сім’ям.  25 сім’ям осіб з інвалідністю внаслідок війни І-ІІ групи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України. 15 сім’ям полеглих воїнів.  29 учасникам бойових дій з числа внутрішньо переміщених осіб (які перемістились до 24 лютого 2022 року).  9 сім’ям осіб з інвалідністю внаслідок війни, які брали участь у бойових дій на території інших держав.

Більше 40 сімей вже вибрали та придбали квартири чи будинки.

Потреба на цей рік буде сформована відповідно до законодавства на 1 квітня. Але попередньо (у державному бюджеті на 2024 рік) - це близько 120 сімей на суму понад 200 млн грн.

3. Скільки закладів охорони здоров’я у Вінницькій області надають послуги реабілітації, чи достатньо їх?

Наша мета – супровід  захисників від лікарняного ліжка до повноцінного життя. Тому важливо щоб у всіх громадах були центри реабілітації.

Базовим закладом в області є КНП «Вінницький обласний клінічний медичний реабілітаційний центр ветеранів війни та радіаційного захисту населення ВОР».  Це багатопрофільний заклад в якому працює команда професіоналів, в тому числі реабілітаційні мультидисциплінарні команди.

Працюємо над розширенням   мережі закладів, які надають стаціонарну реабілітаційну допомогу на базі всіх спроможних багатопрофільних лікарень.

У 14 закладах вінницького регіону  вже відкритті стаціонарні реабілітаційні відділення.

«На базі цих лікарень  працюють 54 мультидисциплінарні реабілітаційні команди до яких входить лікарі-реабілітологи, лікарі ФРМ, ерготерапевти, логопеди, психологи, помічники ерготерапевта та реабілітолога. Командний мультидисциплінарний підхід до реабілітації пацієнта є найбільш ефективним» - наголошує  Сергій БОРЗОВ.

Розпочато роботу над концепцією впровадження телемедицини для довготривалої реабілітації вдома. В основі лежить відеоконференцзв'язок між лікарем і пацієнтом та дозволить виконувати необхідні реабілітаційні вправи і бути на зв’язку з фізіотерапевтом. Концепція опрацьовується фахівцями з реабілітації за підтримки ВООЗ.

4. Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, збільшується кількість захисників та захисниць, які отримують важкі поранення під час бойових дій. Після лікування у медичних закладах військові повертаються додому. Як Вінницька обласна військова адміністрація допомагає родинам важкопоранених військовослужбовців, адже вони потребують особливої уваги.

Повертаються наші хлопці та дівчата, які отримали важкі поранення. Вони потребують допомоги, адаптації та супроводу у вирішенні усіх  болючих питань. Ще в березні минулого року я підписав наказ про створення обласних мобільних бригад. Ці бригад виїжджають до наших важкопоранених, консультують їх та допомагають.

Це дуже непроста робота. Кожен такий виїзд - це ціла низка проблемних питань, які потрібно вирішувати як на місцевому рівні так і на обласному, необхідно контактувати з МСЕКами та з військовими частинами.

Наші бригади вже відвідали 140 сімей поранених. Ми змогли охопити усі райони області і в тому числі найвіддаленіші громади.

Під час візитів вирішуються проблемні питання з якими стикаються наші Захисники. Тут і про проходження МСЕК чи подальше лікування та реабілітацію, неможливість вчасного отримання від військової частини повного пакету документів, і про виплати внаслідок поранення чи настання інвалідності, і про встановлення статусів або надання пільг та отримання одноразової грошової допомоги при отриманні інвалідності від Міністерства у справах ветеранів України.

Я ніколи не забуду, говорить Сергій БОРЗОВ, як дружина одного з наших захисників, який отримав важке поранення і повернувся казала: «я сиділа вдома і не розуміла, куди мені рухатись далі. І тим більше я не очікувала, що прийдуть до мене і зможуть мені допомогти». І це те, заради чого  ми маємо працювати. Не вони йдуть до нас, а ми йдемо до них. Цьогоріч ми продовжуємо цю роботу. Вже цього тижня відвідали ще 4 сімʼї у Теплицькій громаді. Така робота триває постійно.  

5. Важливим є питання соціальної та психологічної адаптації ветеранів. Як Вінницька область працює у даному напрямку?

Соціальна адаптація ветеранів та членів їх сімей на Вінниччині – це не про слова.

Вінниччина – одна з трьох областей, яка реалізує послугу соціальної адаптації ветеранів та членів їх сімей, спільно з Міністерством соціальної  політки та Товариством Червоного Хреста в Україні. Ця послуга передбачає роботу спеціалістів та психологів зі всією родиною ветерана на базі санаторію протягом тижня. Психологи та соціальні працівники працюють з родиною ветерана, напрацьовують план переходу до цивільного життя, відновлюють фізичне та ментальне здоров’я.

Першопрохідцями нової соціальної послуги  стали 12 родин у яких чоловіки-ветерани із важкими пораненнями та травмами. Це сім’ї  з 7 громад Вінниччини, а саме з Вінницької, Гніванської, Жмеринської, Немирівської, Турбівської, Хмільницької, Якушинецької.

Основні витрати з реалізації пілотування взяло на себе Товариство Червоного Хреста України. Оплату праці обласної команди фахівців (психологів та соціальних працівників) здійснили за кошти обласного бюджету.

Вже цього року спільно з Товариством Червоного Хреста плануємо наступні заїзди для родин ветеранів. Маємо зробити все, щоби щонайменше раз у місяць відбувався один такий заїзд для 12 сімей. Це дасть змогу до кінця року допомогти ще близько 100 родинам наших захисників. Для цього передбачено 5 мільйонів гривень в обласному бюджеті. Вже маємо 16 громад, які запланували кошти для своїх ветеранів.

Що важливо! Послуга не завершується перебуванням у санаторії. Далі ці сімʼї будуть підхоплені соціальними працівниками у громадах. Вони продовжать розпочату роботу із соціальної їх адаптації за планом та рекомендаціями, які їм нададуть обласні фахівці. Саме в громаді мають супроводжувати ці родини на всіх наступних етапах: отриманні освітніх послуг, медичного обслуговування, ментального здоров’я, реабілітації, працевлаштування тощо, -  переконаний начальник ОВА Сергій БОРЗОВ.

Ветерани повертаються у громади, вони не повинні залишатися сам на сам з проблемами. Вкрай важливо  об’єднувати  зусилля з владою на місцях. Ветеран має залишатися у центрі уваги  усіх без виключення гілок влади. 

Підписуйтесь на телеграм канал Gazetahm.org
%d0%bf%d0%be%d0%bb%d0%be%d1%81%d0%ba%d0%b0 %d1%81%d0%b0%d0%b8%cc%86%d1%82 %d1%80%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%b0%d0%bc%d0%b0