Боржникам знову відключатимуть газ, світло й воду

Боржникам знову відключатимуть газ, світло й воду

Боржники можуть залишитися без світла, газу й водопостачання – уряд дозволив відключати комунальні послуги споживачам, які за них не платять. Стягувати борги за комуналку зможуть через суд. А за невчасну оплату послуг чекатимуть штрафи й пеня. Упродовж майже двох років на все це діяв мораторій. Аналітики Центру спільних дій пояснили, звідки він взявся і чому уряд вирішив його скасувати.  

Відключати комунальні послуги заборонили 5 березня 2022 року, тобто на початку широкомасштабного вторгнення росії. Мільйонам українців довелося екстрено покидати домівки. Крім того, багато людей раптово втратити прибуток. У такій ситуації оплата комунальних не була пріоритетом. 

В компанії-постачальнику електрики й газу Yasno скаржаться, що за майже два роки мораторієм почали зловживати. За даними компанії, лише в Києві та Дніпропетровській області загальний борг за світло перевищує 1,246 млрд гривень. Через накопичені борги відключити електрику можуть більш як сімдесятьом тисячам абонентів.  

Рішення про скасування мораторію – не з приємних, адже через війну багато людей опинилися в скрутному становищі. Разом із тим, вода, світло, газ та інфраструктура, яка їх доставляє до наших осель, не беруться з повітря. Служби, які над цим працюють, зазнають дедалі більших збитків. А їхнім працівникам треба платити зарплатню. 

Аналітики Центру спільних дій підкреслюють, що найдисциплінованіше за комуналку платили люди на субсидіях та пенсіонери. А ті, хто реально може оплачувати рахунки, почали їх ігнорувати.  

Варто зауважити – якщо ваше житло пошкоджене або ж знаходиться на тимчасово окупованих територіях чи на лінії зіткнення - боргів, штрафів чи пені вам нараховувати не будуть. Перелік таких громад затверджує Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. 

Дуже важливо, що борги й штрафи перестають нараховувати не автоматично, а лише за особистим зверненням. Наприклад, якщо громадянин пішов на фронт чи навчається за кордоном і відсутній вдома понад 30 днів, він може повідомити про це свого надавача послуг. І тоді штрафів чи боргів не буде.  

Що для цього треба? Подати заяву надавачу комунальних послуг. Можна як в електронній, так і паперовій формі. До неї додати довідки з місця тимчасового проживання, роботи, служби чи лікування – будь-що, що підтвердить вашу відсутність. Підійдуть і довідки з іншої держави. Надати все це і після того, як ви повернулися. Тоді оплату за комунальні перерахують. 

Чому це так важливо? Ми дуже тішимося, коли за лічені години після обстрілу комунальники відновлюють світло або водопостачання. А для того, щоб так було й надалі, маємо бути відповідальними й платити за цю нелегку й важливу працю.  

Підписуйтесь на телеграм канал Gazetahm.org
%d0%bf%d0%be%d0%bb%d0%be%d1%81%d0%ba%d0%b0 %d1%81%d0%b0%d0%b8%cc%86%d1%82 %d1%80%d0%b5%d0%ba%d0%bb%d0%b0%d0%bc%d0%b0

Схожі новини